V úterý 26. dubna 2022 byla za účasti ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimila Vajdáka, děkana Přírodovědecké fakulty MU Tomáše Kašparovského a ředitelky Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) Ireny Rektorové podepsána Smlouva o spolupráci PřF MU a FNUSA-ICRC.
Přírodovědecká fakulta MU otevírá speciální přijímací řízení do bakalářského a navazujícího magisterského studia pro uchazeče s ukrajinským občanstvím nebo trvalým pobytem na Ukrajině. Přihlášky je možné podávat od 15. 4. do 31. 5. 2022.
Vedoucí Českého antarktického výzkumného programu. Na Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vede vědeckou skupinu Polar-Geo-Lab. Posledních dvacet let se intenzivně věnuje výzkumu antarktických a arktických oblastí, které také mnohokrát osobně navštívil.
Medaili za mimořádný tvůrčí počin, knihu Co nás učí nádory – paralely v chování buněk a lidí, Janě Šmardové udělil a u příležitosti zasedání Vědecké rady Přírodovědecké fakulty MU předal děkan Tomáš Kašparovský.
Nově jmenované profesorky a nově jmenovaní profesoři převzali jmenovací dekrety
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík v Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům, mezi nimi také děkanovi naší fakulty Tomáši Kašparovskému, řediteli Geografického ústavu SCI MUNI Petru Kubíčkovi a Štěpánce Vaňáčové. Gratulujeme!
Vědecká rada Přírodovědecké fakulty se dne 30. března 2022 sešla poprvé v novém složení. K radosti děkana Tomáše Kašparovského pozvání přijalo dvanáct nových členů, a to včetně rektorky Univerzity obrany v Brně Zuzany Kročové, rektora Mendelovy univerzity Jana Mareše či členky Rady pro výzkum, vývoj a inovace (Úřad vlády ČR) Jitky Ulrichové.
Na schodišti děkanátu a Kotlářské si můžete prohlédnout výstavu 15 posterů, které představují obrazem i slovem proměnuhistoricky prvníhoareálunaší fakulty.Výstava představuje vybrané fotografie z Archívu Masarykovy univerzity. Ty sloužily jako vodítko pro známého brněnského fotografa, Libora Teplého, který s použitím deskového fotoaparátu nafotil současnou podobu míst na historických fotkách, a to ze stejného úhlu pohledu. Proměna místa je tak jasně zřetelná, ať už jde o modernizaci vozovek, zaslepení komínů, zastavění proluk budov, a také vzrůstu vegetace.
Vítejte u série podcastů Člověk Mendel, kterými chce Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity přispět k oslavám 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, jež si v roce 2022 připomínáme.
Chtěli bychom Mendela představit jako člověka, osobnost a charakter. Série proto začíná podcasty, které napsala i namluvila naše emeritní profesorka genetiky a znalkyně Mendelova díla i osobnosti, Jiřina Relichová. V nich představuje osobnostní portrét Mendela, a to na základě studia jeho osobní korespondence, vzpomínek blízkých, ale také životopisu a poezie, jež napsal sám Mendel.
Setkání expertů na černé díry, formování hvězd v galaktických jádrech, jejich dynamiku a fyziku bude začátkem června hostit Hvězdárna a planetárium Brno. Třídenní workshoppod zkratkouCPB meeting 2022, na kterém budou odborníci diskutovat o novinkách ve vývoji přístrojového vybavení, včetně infračerveného teleskopu Jamese Webba a nové rentgenové sondy IXPE s polarimetrem, organizuje Skupina astrofyziky vysokých energií Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Univerzitou v Kolíně nad Rýnem.
Hrách není jen rostlinou, na které byly objeveny základy dědičnosti, ale i chutnou plodinou. A jak se říká, láska prochází žaludkem. Na univerzitě máme mnoho národností a každá kuchyně je něčím specifická. Co se u vás vaří z hrachu?
Podělte se s námi o své recepty a ukažte kousek ze svého kraje, domoviny!
Recept, ingredience a postup, zašlete nahrach@sci.muni.cz. Pokud byste měli i fotografii hotového pokrmu, budeme rádi.
První dubnový pátek se v Ústřední knihovně PřF odehrála Noc s Andersenem, celosvětová knihovnická akce na podporu dětského čtenářství. Letos se pořádal již její 22. ročník, knihovna se však k této události připojila po dvou zrušených ročnících zcela poprvé.
Petr Liška nastoupil v roce 2004 na Přírodovědeckou fakultu MU na Matematiku a Fyziku se zaměřením na vzdělávání. Když ale pochopil, že ho na střední škole nedostatečně připravili v oblasti trojných integrálů a parciálních rovnic, tak přestoupil na Matematiku a Deskriptivní geometrii. Studium úspěšně dokončil v roce 2010 a nastoupil na doktorské studium Matematické analýzy, kde se pod vedením prof. Zuzany Došlé věnoval kvalitativní teorii diferenciálních rovnic. Na Masarykově univerzitě učí od roku 2007 a od roku 2020 je lektorem na Ústavu matematiky a statistiky. Studenti na jeho přednáškách nejvíce oceňují především empatii, flexibilitu a lidský přístup, který jim pomáhá pochopit i náročnější a méně oblíbené matematické oblasti.
V Paříži byl za účasti zástupců Evropské komise, jejích agentur i národních ministerstev pro výzkum, zdraví a životní prostředí slavnostně zahájen projekt PARC – Partnerství pro hodnocení rizik chemických látek. Po dvou letech příprav tak začíná evropské partnerství podpořené novým rámcovým programem pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027) dotací 400 milionů eur.
Lucie Ráčková: O výzkumu stresu na Antarktidě. Bude příští zastávka vesmír?
Doktorandka Lucie Ráčková, působící ve výzkumné skupině Environmentální fyziologie, se na RECETOXu věnuje trajektorii akutního a chronického stresu v izolačních experimentech. Její výzkumné téma ji zavedlo až na vzdálenou Antarktidu. Jako členka polární expedice na stanici J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse zjišťovala, jak vnímají polárníci odtržení od svého každodenního života, a zda se cítí ve stresu. Přečtěte si, proč se vůbec stresem na Antarktidě zabývat, jak vypadá život na polární stanici nebo co Lucii čeká v budoucnu.
V průběhu dubna a května 2022 jsme v rámci naplňování fakultního akčního plánu projektu HR Award zorganizovali celkem tři workshopy v anglickém jazyce pro tzv. Early Stage Researchers Přírodovědecké fakulty MU neboli vědce a vědkyně v rané fázi jejich kariéry.
Fakulta má od května nový reklamní předmět: tričko ve fakultní zelené barvě, s nápisem MUNI SCITEM PRO VĚDU, který doplňuje grafika 200. výročí narození G. J. Mendela. Design je založen na novém konceptu MUNI SCITEM PRO… který propojuje značku MUNI SCI s hlavními tématy fakulty.
Botanická zahrada na Kotlářské letos slaví 100 let své existence. K tomuto výročí připravila výstavu plnou zajímavých historických fotografií a informací, které popisují založení a rozvoj botanické zahrady až do dnešních dní.
Pojďme společně prožít jeden den plný sportu a zábavy, který přijde nejednomu z nás jistě vhod. Po dlouhé době se konečně můžeme setkat. Přijďte se pobavit či načerpat třeba energii před blížícím se zkouškovým obdobím.
Slavnostní shromáždění akademické obce spojené s udělováním Cen rektora MU se bude konat ve čtvrtek 19. května 2022 v 10 hodin v aule MU na právnické fakultě, Veveří 70, Brno.
Prodejní výstava masožravých rostlin realizovaná pod vedením Miroslava Srby. Na výstavě budou k vidění mnohé původní druhy i kříženci masožravých rostlin. Přítomni budou zkušení pěstitelé, kteří zájemcům rádi poradí jak pěstovat tyto podivuhodné rostliny.
Develop your understanding of the MSCA-PF and its specific grant writing style, and prepare the first texts of your proposal under experienced guidance!
Zveme Vás na Odpoledne s chemií s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D., z Katedra fyziky kondenzovaných látek, Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Redakční uzávěrka příštího newsletteru pro zaměstnance je 12. 6. 2022. Vaše příspěvky v češtině a v angličtině prosím posílejte na pr@sci.muni.cz, rádi je zveřejníme.