blíží se konec kalendářního roku, což je většinou klidnější období mezi Vánocemi a Novým rokem, které nabádá k bilancování uplynulého roku. I já se zamýšlím nad tím, co s sebou uplynulý rok přinesl, a jsem velmi rád, jak jsme minulý rok dobře zvládli. Jsem rád především za vás, své spolupracovnice a spolupracovníky, kteří svou každodenní činností přispíváte k rozvoji naší fakulty. A nezáleží na tom, zda se věnujete přímo pedagogické činnosti, pracujete ve výzkumu nebo tyto aktivity nepřímo podporujete z pozice administrativy. Jen díky vám a vašemu úsilí může fakulta kvalitně fungovat a za to bych vám velmi rád poděkoval.
Akademický senát Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity 18. října 2021 zvolil děkanem Tomáše Kašparovského, který tak fakultu povede již ve druhém funkčním období, a to od února 2022 po dobu následujících čtyř let. Jmenovací dekret Kašparovský převzal z rukou rektora Martina Bareše 30. listopadu.
Masarykova univerzita poprvé ocenila inovační počiny. Novou cenu MUNI Innovation Award udělovala při příležitosti veletrhu Business Research Forum. Ocenění za projekty z období uplynulých šesti let si odnesla celá řada odborníků z Přírodovědecké fakulty MU. Gratulujeme!
Ve vedení fakulty budou od února 2022 působit dvě proděkanky a pět proděkanů, jenž podle Statutu Přírodovědecké fakulty MU zastupují děkana ve svěřených oblastech. Akademický senát Přírodovědecké fakulty vyslovil s personálním obsazení vedení fakulty souhlas 13. prosince 2021. Pojďme se podívat, na které klíčové záležitosti se chtějí nové proděkanky a proděkani v rámci svých agend zaměřit.
Prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval dne 15. prosince 2021 na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol 80 nových profesorek a profesorů vysokých škol. Mezi nově jmenovanými profesory jsou i Tomáš Kašparovský,Petr Kubíček a Štěpánka Vaňáčová z naší Přírodovědecké fakulty. Gratulujeme!
Děkan Přírodovědecké fakulty MU Tomáš Kašparovský ocenil celkem 36 osobností, které se významným způsobem zasloužily o rozvoj fakulty, potažmo jejích pracovišť a ústavů, v posledních několika dekádách. Slavnostní předání pamětních medailí proběhlo v duchu připomínky výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, a to 19. listopadu 2021 v refektáři Mendelova muzea. Původně byl ceremoniál naplánovaný již k příležitosti oslav 100 let od zahájení výuky na fakultě (19. 10. 1920), ale vzhledem k pandemickým opatřením byl bohužel odložen.
Vědci odjeli na Antarktidu zkoumat klima i vliv stresu
Antarktická stanice J. G. Mendela, kterou vybudovala Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse, opět ožije. Na další expedici tam 16. prosince 2021 za přísných protiepidemických opatření vyrazila z Brna šestnáctičlenná výprava vědců.
Cenu za excelentní výsledky v doktorském studiu na Masarykově univerzitě udělila prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová 40 absolventům a jejich školitelům.
V uplynulém roce 2021, který byl i z pohledu projektu HR Award ovlivněn pandemií, a to zvláště v možnostech setkávání se, jsme na fakultě dále pokračovali v úspěšném zavádění nové personální strategie Přírodovědecké fakulty MU. Potěšilo nás, že jsme již ve fázi, kdy jsme se mohli podělit o své zkušenosti s veřejností prostřednictvím článku Principy HR Award zvedly úroveň uchazečů o práci na Přírodovědecké fakultě MU. Ohlédněte se s námi, kde všude jsme vedle nového pohledu na kvalitu výběrových řízeni pokročili a co chystáme v příštím roce.
Jsme hrdí, že Cenu rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy v oblasti přírodních věd získal Petr Liška z našeho Ústavu matematiky a statistiky a Cena rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy v oblasti ekonomie a informatiky byla udělena Janu Böhmovi, který působí na našem RECETOXu. Blahopřejeme!
Tomáš Tyc, držitel ceny rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy za rok 2020, vítěz jubilejního Sceince slamu MUNI z roku 2019, spoluautor naučných seriálů pro Českou televizi a Český rozhlas, neúnavný popularizátor fyziky, ale také úspěšný vědec. Kouzlu fyziky propadl už na základní škole a stále ho baví hledat cesty, jak fyziku přiblížit studentům, ale i širší veřejnosti.
Vladimír Šindelář studoval Vysokou školu chemicko-technologickou vPraze, kde získal Ph.D. na Ústavu polymerů.Absolvoval postdoktorální stáže na Heriot-Watt University, Velká Britániea University of Miami, USA. Od roku 2005 působí na naší fakultě, kde se věnuje přípravě cyklických a necyklických sloučenin, které slouží jako hostitelé v supramolekulární chemii; a také popisu interakcí host-hostitel pomocí pokročilých analytických i fyzikálních metod.
Milan Číž vystudoval Obecnou biologii na Přírodovědecké fakultě MU. Během doktorského studia i po jeho ukončení působil na Biofyzikálním ústavu AV ČR, kde se věnoval výzkumu nespecifické imunity. Zároveň působil i na fakultě, kde se věnoval výuce. V současnosti jej nejvíce zaměstnává garance anglického studijního programu Molekulární a buněčná biologie.
Masarykova univerzita organizuje očkování a přeočkování proti onemocnění COVID-19 pro zaměstnance, studenty, absolventy a rodinné příslušníky přímo ve svých areálech. Na očkování může přijít zájemce o přeočkování posilující dávkou, ale i zatím neočkovaná osoba. Není nutné se registrovat, ani si rezervovat čas. K dispozici je na místě vakcína od firmy Pfizer/BioNTech a také Moderna.
Ředitel/ředitelka Národního centra pro výzkum biomolekul
Děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vyhlašuje výběrové řízení na pozici ředitele Národního centra pro výzkum biomolekul (NCBR). Pozice je nabízena pouze v angličtině.
Vánoce již opravdu klepou na dveře. Podívejte se do fotogalerie, jakou kouzelnou atmosféru vytvořili na svém pracovišti naši kolegové. Za zaslání fotek moc děkujeme!