Informace o projektu
Efekt plyometrických intervencí na vybrané silové parametry a ekonomiku běhu a jízdy na kole
(EfplyIntSilRE)
- Kód projektu
- MUNI/A/1301/2014
- Období řešení
- 1/2015 - 12/2015
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Fakulta sportovních studií
- PhDr. Jan Cacek, Ph.D.
- Mgr. Tomáš Bábek
- Mgr. Jiří Bílý
- Mgr. Jan Caska
- Mgr. et Mgr. Tereza Hammerová
- Mgr. Zuzana Hlavoňová, Ph.D.
- Mgr. Sylva Hřebíčková, Ph.D.
- Mgr. Tereza Králová, Ph.D.
- Mgr. Lenka Svobodová, Ph.D.
- Mgr. Jan Švub
- Mgr. Jan Vích
- Ing. Tomáš Vodička, Ph.D.
Projekt je primárně koncipován s cílem podpořit výzkumné aktivity studentů doktorského a magisterského studijního programu FSpS MU v oblasti výzkumu efektu explozivně-silových intervencí odlišného charakteru. Projekt navazuje na výzkumné a publikační aktivity řešitelů projektu.
Výzkumným cílem předloženého projektu je:
- identifikovat signifikantní diference v úrovni vybraných silových parametrů (Pmax , izokinetická síla při 2 různých úhlových rychlostech, silový gradient, vertikální výskok) po aplikaci tří různých variant explozivně-silových intervencí (výskok po seskoku z vyvýšené podložky, skok daleký z místa snožmo, výskok s přitažením kolen k břichu) v délce trvání 6 – 8 týdnů u sportovců.
- identifikovat signifikantní diference v úrovni běžecké a cyklistické ekonomiky po aplikaci plyometrického intervenčního programu (6 – 8 týdnů) u odlišných skupin sportovců (cyklisté, běžci) v porovnání s pretestem.
Předpokládáme, že po aplikaci explozivně-silového tréninku dojde k prokazatelnému zlepšení jak cyklistické, tak běžecké ekonomiky pohybu, stejně jako ke zlepšení sledovaných silových parametrů. Otázkou zůstává, zda a jaké budou diference v progresu běžecké a cyklistické ekonomiky a který typ tréninkové intervence je nejefektivnější z hlediska progresu výše jmenovaných silových ukazatelů. Teoretickým výstupem realizovaných výzkumných šetření bude soubor doporučení týkajících se optimalizace plánování tréninku explozivně-silových schopností v krátkodobých a střednědobých cyklech.
Pětiskupinový řízený experiment bude realizován na vzorku 10 osob/jedna skupina. Frekvence intervence byla stanovena na 2x/týden po dobu 6 – 8 týdnů. Stimulovány budou extenzory kolenního kloubu. Ekonomika pohybu bude diagnostikována na běhátku (5 minut zatížení) a cyklistickém ergometru (5 minut zatížení). Ukazatelem ekonomiky bude průměrná VO2 (ml/kg/min) v definovaném časovém intervalu (setrvalý stav - 4´) při konstantní rychlosti běhu na běhátku nebo jízdě na kole při určitých wattech. Silové parametry budou měřeny na izokinetickém dynamometru a pomocí přístroje Myotest a Fitro Dyne.
Výzkumný cíl projektu koresponduje s obsahem projektu disertačních a diplomových prací studentů J. Bílého, J. Vícha, J. Švuba, T. Babáka, A. Sundaye a J. Casky.
Výsledky výzkumných šetření budou shrnuty do dvou manuskriptů, které autoři zašlou do časopisů s IF minimálně 0,5.
Publikace
Počet publikací: 2
2017
-
Effect of broad jump on leg motor fitness of male university students in Czech Republic and Nigeria
Kondičný tréning v roku 2017, rok: 2017